Przepis, którym chciałabym się dziś podzielić to prawdziwa kuchenna magia. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że z dosłownie “niczego” w lodówce na stół wydacie smaczny, syty i w dzisiejszych, współczesnych czasach – nietuzinkowy obiad?
Knedle ziemniaczane nadziewane grzybami, mięsem lub farszem z kapusty i grzybów, podsmażone na patelni i okraszone skwierczącym jeszcze boczkiem i cebulką to coś, co kiedyś być może nie zrobiłoby wielkiego wrażenia na domownikach jednak w dzisiejszych czasach będzie miłym urozmaiceniem dla codziennej kuchni zwłaszcza na zimniejsze miesiące gdy apetyt na treściwe, konkretne dania zdecydowanie rośnie.
Przepis ten znalazłam w jednej ze starych książek kucharskich i od razu wiedziałam, że muszę go wypróbować. Z jego wykonaniem nie spieszyłam się jednak aż do dnia, gdy z Narzeczonym wróciliśmy w niedzielę późnym popołudniem z podróży do domu – jak to zwykle w takich przypadkach bywa lodówka świeciła zupełną pustką. Jako, że w zamrażalniku miałam akurat farsz z grzybów, którego zostało mi trochę po przygotowywaniu uszek do barszczu kilka tygodni wcześniej od razu przypomniała mi się ta właśnie propozycja obiadu. Nie ukrywam również, że nieprzypadkowo przepis ten publikuję w drugiej połowie miesiąca – chyba każdemu z nas zdarza się czasem z utęsknieniem czekając wypłaty szukać pomysłów na oszczędny a zarazem smaczny i treściwy obiad, którym mam przyjemność dziś właśnie się podzielić. Takie knedle ziemniaczane mogą się również okazać dobrym sposobem na wykorzystanie ugotowanych ziemniaków, które pozostały w nadmiarze z poprzedniego dnia.
Muszę przyznać, że takie właśnie “kombinowane” przepisy znalezione w starych książkach niezmiennie i przez lata mnie nieco wzruszają. Bo jak tu się nie uśmiechnąć ukradkiem gdy uświadomimy sobie, że to nasze zwykłe codzienne kucharzenie, te wszystkie receptury to tak naprawdę spuścizna wielu wieków przez które inne, takie same jak i my kobiety również zachodziły w głowę co by tu podać na obiad – nierzadko zapewne dysponując ograniczonymi zasobami w domowej spiżarni. Gdy nagle zatem i my stajemy przed podobnym problemem, znalezienie takiej inspiracji którą ktoś kiedyś postanowił spisać i opublikować jest jak porada, podszepnięcie od tych właśnie naszych poprzedniczek z dawnych lat – mam, babć i przyjaciółek których porada może i dziś w 2015 roku okazać się bezcenna.
Przejmując zatem pałeczkę w tej kulinarnej sztafecie wieków – i ja drogie Panie podsuwam dalej przepis na tani i choć może nie aż tak szybki ale na pewno smaczny obiad – knedle ziemniaczane z grzybami i kapustą!
- 1 kg ziemniaków (jak najbardziej mączystych)
- 1 jajko
- solidna szczypta soli
- ok 1,5 szkl mąki (1/4 ilości masy ziemniaczanej) - zależy od mączystości ziemniaków
- 40 g suszonych grzybów
- 1/2 kg kapusty kiszonej (opcjonalnie)
- 40 g bułki czerstwej
- 1 cebula
- sól, pieprz, ziele angielskie do smaku
- Grzyby opłukać dokładnie, zalać wodą do namoczenia i odstawić na kilka godzin lub całą noc. Po tym czasie ugotować je do miękkości w tej samej wodzie, w której się moczyły (pozostały wywar użyć na sos lub zupę).
- Jeśli farsz będzie z kapustą, poszatkować ją dość drobno i poddusić do miękkości podlewając wywarem z grzybów. Doprawić, dodać przyrumienioną cebulkę i wymieszać.
- Jeśli farsz przygotowujemy z samych grzybów, polecam zemleć je w maszynce do mielenia wraz z namoczoną bułką, dodać cebulę i doprawić. Jeśli zaś mają one być z dodatkiem kapusty - grzyby wystarczy dość drobno posiekać i dodać do uduszonej kapusty z niewielką tylko ilością bułki (lub wcale jeśli farsz będzie wystarczająco ścisły).
- Ziemniaki wyszorować i ugotować (najlepiej w łupinach) a następnie obrać i zemleć w maszynce do mielenia lub przepuścić przez praskę do ziemniaków (jeśli nie posiadamy żadnego z tych urządzeń - jeszcze gorące ziemniaki porządnie ugnieść łyżką na gładką masę). Dosolić do smaku.
- Do ostudzonych ziemniaków dodać mąkę i jajko. Początkowo polecam dodać tyle mąki co 1/4 objętości masy z ziemniaków a następnie tylko podsypywać mąką jeśli ciasto będzie zbyt klejące. Zagnieść.
- Zagotować duży garnek osolonej wody. Odrywać kawałki ciasta i formować okrągłe placuszki - nadziać farszem z grzybów (i kapusty) i uformować w kulkę. Układać na podsypanej mąką stolnicy.
- Knedle wrzucać partiami na wrzącą wodę, gotować ok 5 minut od wypłynięcia. Wyjmować łyżką cedzakową, odsączyć.
- Na patelni podsmażyć boczek, wytopić tłuszcz. Odłożyć skwarki a na tłuszczu podsmażyć knedle do przyrumienienia.
- Podawać gorące ze skwarkami i cebulką lub kawałkami podsmażonego boczku.
4 komentarze
my website
5 grudnia, 2016 at 23:00Great web site. Lots of useful information here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks on your sweat!|
hop over to this web-site
5 grudnia, 2016 at 23:58What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help other users like its aided me. Good job.|
Link Home Page
6 grudnia, 2016 at 05:02Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.|
sources
6 grudnia, 2016 at 06:42You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|