Czy można wyobrazić sobie owoc bardziej kojarzący się z polskim latem niż truskawka? Dla mnie chyba nie. Choć w letnich miesiącach pod dostatkiem mamy przecież różnych owoców – dojrzałych, soczystych i aż nasyconych słońcem, to truskawki właśnie ten magiczny czas w roku rozpoczynają. Zależnie od pogody, ale zazwyczaj już w połowie czerwca od kiedy pamiętam wszędzie było już widać wypełnione po brzegi kobiałki tych pięknie już dojrzałych, czerwonych owoców. Po jak zwykle przydługiej zimie i nie rzadko deszczowej wiośnie, spragnieni witamin i słodkiego smaku lata nie sposób chyba odmówić ich sobie w ilościach wręcz hurtowych, zwłaszcza że i ceny są do takich zakupów w tym czasie bardzo zachęcające. W każde lato również przychodzi taki moment, kiedy apetyt na sezonowe owoce wciąż dopisuje ale żołądek krzyczy już “dość!”. Jedyną wówczas radą jest oczywiście uruchomienie na takim etapie domowej manufaktury przetworów i wypieków z użyciem truskawek właśnie w roli głównej. A sprawdzonych na nie przepisów przecież nie brakuje – od domowych konfitur, musów i soków aż po różnego rodzaju wypieki – torty, placki, babeczki – można wybierać czego tylko dusza zapragnie. Dla mnie osobiscie jednak truskawki najlepiej smakują w swojej naturalnej surowej formie, czyli jako świeży, soczysty owoc. Taki zatem wypiek i dzis zaproponuję.
Pomimo iż tak mocno zakorzeniona w zachodniej tradycji kulinarnej, ciekawostką jest iż truskawka jest tak naprawdę wytworem człowieka i jako taka w przyrodzie nie występuje. Owoc ten to bowiem nic innego jak uprawna mieszanka dwóch odmian poziomek – chilijskiej i wirginijskiej, wyhodowana na zlecenie króla Ludwika XIV przez nadwornego botanika. Jak widać czasem łakomstwo popłaca, bo przecież gdyby nie apetyt francuskiego króla na poziomki w wersji XXL, nie moglibyśmy dziś cieszyć się pięknymi dorodnymi truskawkami a mi dekoracja tarty zajęłaby z pewnością dużo więcej czasu…
Jednym z moich ulubionych przysmaków z dzieciństwa były kruche babeczki dostępne w dwóch wariantach– jedne zamknięte z dwóch stron nadziewane masą budyniową i drugie – otwarte tartaletki nadziewane podobną masą, ale dodatkowo obłożone świeżymi owocami – były tam winogrona, plasterek kiwi, cząstka mandarynki i truskawki właśnie. Wspomnienie to podsunęło mi pomysł na wykonanie podobnego wypieku jednak zainspirowana szalonym posunięciem Ludwika XIV – w wersji XXL i z użyciem jedynie truskawek by w pełni nacieszyć się tymi owocami i przy okazji wykorzystac nadprogramowe ich ilości pozostałe po sobotnich zbiorach.
Choć przepis ma kilka etapów wykonania, zapewniam że wszystko idzie szybko i sprawnie a tarta jest naprawdę prosta w wykonaniu. Wyjęta z lodówki tuż przed podaniem będzie również cudownie schłodzona – w sam raz na lekki deser w upalny letni dzień.
Masę budyniową spokojnie możemy zastąpić taką na bazie serka mascarpone czy śmietany kremówki z żelatyną – będzie również bardzo smaczna, choć moim zdaniem (może z sentymentu) najlepsza jest jednak wersja, którą proponuję poniżej.
- 2 żółtka (zachowaj białka!)
- 300 g mąki pszennej
- 200 g zimnego masła
- 100 g cukru pudru
- szczypta soli
- 300 ml mleka (polecam użyć pełnego)
- ekstrakt waniliowy lub laska wanilii
- 3 żółtka jaj
- 50 g cukru
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki kukurydzianej (jeśli nie mamy takiej pod ręką, proszę zastąpić 1 dodatkową łyżką mąki pszennej)
- świeże truskawki (ok. 0,5 kg)
- Galaretka (gotowa lub przygotowana samodzielnie z żelatyny i truskawek
- opcjonalnie: 100 ml śmietany kremówki
- Mąkę przesiac z cukrem, masło pokroic w kosteczki i nożem przesiekać z mąką i szczyptą soli aż teksturą zacznie przypominać kruszonkę. Na tym etapie dodać dwa żółtka i całość szybko zagnieść. Gotowe ciasto uformowac w kulę i owiniętą w folię spożywczą wstawić do lodówki na ok. 20 min by masło w cieście znów sie schłodziło. Piekarnik nagrzać w tym czasie do 180 C (grzanie góra-dól). Formę do tarty (25 cm) wysmarować masłem i przypruszyć mąką.
- Schłodzone ciasto rozwałkować na obrys koła i przełożyć do formy (najbezpieczniej jest to zrobic na wałku) a spód nakłuć widelcem. Na ciasto wyłożyć arkusz papieru do pieczenia i wysypać suszoną kaszę, groch lub ceramiczne kulki które sprzedawane sa specjalnie do obciążania ciasta. Tak przygotowaną formę wstawić do piekarnika na ok. 15 min.
- Po tym czasie papier i obciążenie z formy należy usunąć a na powierzchni ciasta rozsmarować pędzelkiem cienką warstwę białka - zapieczone posłuży jako naturalna izolacja i zapobiegnie zbytniemu nasiąkaniu ciasta. Formę ponownie wstawić do pieca na ok. 15 min aż do zezłocenia.
- W rondelku wstawić do zagotowania mleko z nasionami lub ekstraktem waniliowym.
- W czasie gdy mleko się gotuje, z cukru i żółtek ubić kogel mogel, aż do uzyskania puszystej, jasnej masy. Do gotowego kremu przesiać mąkę i delikatnie wymieszać.
- Gdy mleko zacznie się pienić zdjąć z palnika i powolutku wlewać gorące do masy jajecznej cały czas energicznie mieszając (jeśli mimo wszystko jajko troszkę się zetnie, nie przejmujemy się i po prostu używamy sitka by pozbyć się niechcianych grudek). Gdy wszystko wymieszamy, przelewamy miksturę spowrotem do garnka i przygotowujemy jak klasyczny budyń, czyli mieszamy i mieszamy aż do zagęszczenia (ok. 2-3 min). Gdy masa jest już odpowiednio gęsta zdejmujemy całość z palnika a budyń przekładamy do miseczki, wierzch przykrywając folią spożywczą by zapobiec powstaniu kożucha. Odstawiamy do wystudzenia.
- Czekając aż wszystko wystygnie, przygotowujemy galaretkę - oczywiście najlepiej samodzielnie i również odstawiamy do przestygnięcia.
- Gdy zarówno spód tarty jak i masa budyniowa są kompletnie schłodzone, przekładamy masę do formy z kruchego ciasta. Jeśli chcemy uzyskać delikatniejszy krem, na tym etapie budyń mieszamy delikatnie z dobrze ubitą śmietaną kremówką (krok opcjonalny).
- Całość dekorujemy truskawkami (ja użyłam przekrojonych na pół owoców) a wierzch pokrywamy tężejącą już (ważne!) galaretką. Odstawiamy do lodówki (najlepiej na noc)
10 komentarzy
Gosia
20 lipca, 2015 at 14:15Kochana, nominowałam Cie do Liebster Blog Award. Mam nadzieję, że zechcesz przyłączyć się do zabawy. Szczegóły znajdziesz tutaj: http://brunetkawkuchni.com/2015/07/20/liebster-blog-award/
Monika
22 lipca, 2015 at 06:53Gosiu, dziekuje Ci slicznie za nominacje! Odpowiedzi oraz moje zaproszenia mozna juz znalezc w zakladce http://www.kuchennykredens.pl/liebster-blog-awards/
Kolizje Smakow
29 lipca, 2015 at 19:34Bosko wygląda :)
Daniel
29 lipca, 2015 at 20:35No proszę. Autor plus 5.
Martyna
14 września, 2016 at 09:00Wow! Musze przyznać pierwsze zdjęcie bardzo efektowne i zatrzymuje na dłużej na blogu, ale niestety też sprawia iż czytelnik robi się głodny i bardzo spragniony takiej tarty :p Ale cóż poradzić, trzeba sobie zrobić. Szkoda tylko, że sezon na świeże i tanie truskawki już się skończył. A bardzo sobie cenię te owoce z wielu powodów zdrowotnych, o których wspomniano m.in. tutaj: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/wlasciwosci-prozdrowotne-truskawek Co ciekawe i to nie są wszystkie walory truskawek (a smakowe już w ogóle pomijam). następnym razem jak pojawia się truskawki, to lepiej to wykorzystam, oczywiście jedzenie ich na surowych zawsze spoko, ale również wiele efektownych wypieków można z nich zrobić ;)
original site
31 października, 2016 at 04:33I just want to tell you that I am just all new to blogs and honestly savored you’re web blog. Most likely I’m want to bookmark your website . You actually have impressive article content. Thanks a bunch for sharing with us your web page.
visit the next website page
4 grudnia, 2016 at 08:33you are truly a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great task on this topic!|
he said
5 grudnia, 2016 at 21:16I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage on regular basis to obtain updated from most recent information.|
Internet Page
6 grudnia, 2016 at 05:22Great work! That is the kind of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)|
resource for this article
6 grudnia, 2016 at 06:51I for all time emailed this website post page to all my contacts, for the reason that if like to read it after that my contacts will too.|